Medikal Maske

Medikal maske türleri nelerdir?

N95 Maske; N95 Medikal Maske; 3 Katlı Maske; Corona maskesi; 3 Kat Maske; Medikal maske; N95 maske medikal; 3 Katlı Maske Üretim; Üç Katlı Maske Toptan; Yüz maskesi; Corona virüs maskesi; N95 Tıbbi Maske; N95 Cerrahi Maske; 3M maske; N95 Maskeler; N95 Maske Üretim; N95 Maske İmalat; N95 Maske Üreticisi; N95 Maske İmalatçısı; N95 Maske Fabrikası; N95 Maske Toptancı; N95 Toptan Maske; N95 Koruyucu Maske; N95 Korana Maske; N95 Korana Virüs Maske; N95 Sağlık Maske; N95 Hijyenik Maske; N95 Hastane Maskesi Üretimi Yapmaktayız.

İnsanlar medikal maske sayesinde virüslerden korunabileceğini düşünmektedir. Peki medikal maske gerçekten virüslerden korur mu? Medikal maske nedir, türleri nelerdir? 3 katlı maske hangi durumlarda işe yaramaktadır? İşte detaylar…

Sonbaharda başlayan ve ilkbahar dahil devam eden grip virüsü ya da türevleriyle bazı dönemlerde yazın bile mücadele edilmektedir. Salgınlar göz önünde bulundurularak kişiler kendini koruma yöntemleri aramaktadır. Bu durum hem kişinin kendi sağlığı hem de toplum sağlığı için çok önemlidir.

Virüsler temel olarak öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında enfekte insanların ağız ya da burunlarından saçılan normal şartlarda gözle görünmeyecek kadar küçük damlacıklardır. Bahsedilen bu damlacıklar 2 metreye kadar yayılmaktadır.

Bu noktada tüm bu süreçte önlem almak için insanlar medikal maskelere yönelmektedir? Peki gerçekten medikal maske işe yarar mı ve doğru medikal maske hangisidir?

MEDİKAL MASKE TÜRLERİ

1- Ameliyat maskeleri

Maske dendiğinde ilk akla gelen maske türüdür. Medikal maske kapsamında genelde hastanelerde, ameliyatlarda ya da steril olması gereken ortamlarda sıkça tercih edilmektedir. Bunun asıl amacı ameliyat sırasında hapşırma ya da öksürme durumlarında hastaya bakteri ya da virüs bulaştırılmamasıdır.  Ancak bu maskeler havada minik parçacıklarda yer alan virüsler için tam koruma sağlayamamaktadır. Havada dolaşmakta olan virüsler maskenin yaratmış olduğu boşluklardan solunum sistemine rahatça girmektedir. Medikal maske türlerinden ameliyat maskeleri yalnızca birinin direkt hapşırması ya da öksürmesi durumunda koruma sağlamaktadır.

2- N95 maskeleri 

N95, ABD standartlarına göre üretilmiştir. Medikal maskeler arasında yoğun koruma sağlayanlardan N95 maskeleri genelde virüs taşıma olasılığı olan vakalarla ilgilenen personel kullanmaktadır. Bu maskeler havadaki küçük parçacıkların yüzde 95’ini filtreleyebilmektedir. N95 maskeleri ayrıca ameliyat maskelerine göre çok daha kalın tasarlanmıştır.  5 mikrondan küçük partikülleri tutabilen bu maskelerde en önemli şey, hiçbir şekilde hava girecek bir boşluk bırakılmamasıdır. Aynı zamanda bu maskeyi kullanmak epey zordur. Çünkü havayı yüzde 95 filtrelediğinden nefes almak oldukça zorlaşmaktadır. Bu aynı zamanda klostrofobi hissi de yaratmaktadır.

3- Toz Maskesi (FFP2-FFP3)

Medikal maske konusunda diğer bir tür toz maskeleridir. Bunlar da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. FFP kodlu maskeler ise Avrupa standartlarına uyum sağlayarak üretilmektedir. N95 maskelerinde yaşanan filtreleme özelliği, bu tür toz maskeleri yani FFP2-FFP3 maske türlerinde de çeşitlilik göstermektedir.  Toz maskeleri ince tozlara, yağlara ve su bazlı sislere aynı zamanda metal dumanlara karşı koruma sağlamaktadır. Burada yer alan iki farklı çeşitteki maske farklı oranlarda koruma göstermektedir.  FFP2 adlı maske yaklaşık yüzde 94 oranında koruma sağlarken, FFP3 adlı maske ise yüzde 99 oranında koruma sağladığı belirtilmiştir.

4- Yarım yüz gaz maskeleri

Medikal maske türleri içinde diğer bir seçenek ise yarım yüz gaz maskeleridir. Yüzün yarısını kaplayan bu maskeler solunum yolları kapsamında da üst düzey koruma sağlamaktadır. Yarım yüz gaz maskeleri diğer maske türlerine göre bir farka sahiptir. Bu tür maskelerin tekrar kullanım özelliği bulunmaktadır. Soluk verme ventili daha dayanıklı olan yarım yüz gaz maskeleri toplamda yüzde 99,95 oranında bir koruma vaat etmektedir.

Standart maske türleri 8 saatlik tek kullanım ömrü sağlarken, bu tür maskeler çok daha uzun ömürlü bir yapıdadır. Genellikle madencilik ve oksijen azlığı olan yerlerde, toksik gazların bulunduğu yerde ya da benzeri tehlikelerde kullanılmaktadır.

5- Tam yüz maskeleri

Medikal maskelerin en kapsamlısı tam yüz maskeleridir. Bu maskeler uzmanların özellikle salgın hastalıklarda da önerdiği bir türdür. Filtrelenmeyen maskeler 3 ila 8 saat arasında kullanılmaktadır. Çok daha uzun süre kullanmak zararlı olabilmektedir. Ancak bu maske türünde durum farklıdır. Gaz, toz ya da ortamdaki zararlı maddeleri filtreleyerek kişilerin zarar görmesini önlemektedir.  Aynı zamanda ciddi hastalık durumlarında, bulaşıcı vakalarda da hem hasta için hastalığın yayılmasını önlerken, hem de hasta olmayan kişilere bulaşmasını da önlemektedir. Sadece solunum riski söz konusu değilse tam yüz maskeleri tercih edilmelidir.

Her maske türü kendine göre belli özelliklere sahiptir. Bu sebeple medikal maske seçiminde ne için kullanılacağı ve ne kadar süre kullanılacağı etkenleri göz önünde bulundurularak kullanım yapılmalıdır.

6- 3 katlı maske

Medikal maskeler arasında yer alan 3 katlı maske seçeneği genellikle lastikli olarak satılmaktadır. Bu yüz maskesinde göz koruması bulunmamaktadır. 2 kat non woven ve de ara filtre de sayılarak toplam 3 kattan meydana gelmektedir. Ara katta yer alan özel filtre sayesinde bakterilerden de koruma özelliği bulunmaktadır.  3 katlı maske özel yassı lastiği sayesinde kulaklarda meydana gelecek herhangi bir aşınma durumunu minimum seviyeye indirmektedir. 3 katlı maskede yer alan polipropolen kaplı burun teli zarar verme ihtimalini düşürmektedir. Aynı zamanda bu sistem rahat nefes alma imkanı da sağlamaktadır.  Ultrasonik dikişli 3 katlı maske seçeneği medikal işlemlerde, ilaç endüstrisinde ve diş hekimleri için kullanılan maske türlerindendir. 3 farklı rengi bulunmaktadır. Bunlar beyaz, mavi ve yeşildir.  3 katlı maske türleri genelde 50’lik kutular halinde 2 binli kolilerde satılmaktadır.

3 katlı maske özellikleri;

– Cam fiber içermemektedir,

– Hipoallerjeniktir,

– Hava geçiren özelliğe sahiptir,

– Burun kısmı uyarlanabilmektedir,

– Yüksek filtrasyon kapasitesi bulunmaktadır,

– Tek kullanımlıklıdır.

 

Medikal maske tıbbi maske veya sadece yüz maskesi olarak da bilinen cerrahi maske, sağlık uzmanları tarafından cerrahi işlem sırasında ve sağlık görevlilerinin, operasyon yapılan hastanın bakterilerine ağzından ve burnundan maruz kalmamak için  giyilir. Giyeni havadaki bakterileri veya virüs partiküllerini solumaktan korumak için tasarlanmamıştır, N95 veya FFP maskeleri gibi solunum cihazlarından daha az etkilidir fakat şekilleri ve sıkı mühürleri nedeniyle daha iyi koruma sağlar. Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Doğu Asya ülkelerinde tüm yıl boyunca halk tarafından cerrahi maskeler yaygın bir şekilde takılmaktadır ve havadaki hastalıkların yayılma şansını azaltmak ve hava kirliliğinin yarattığı havadaki toz parçacıklarının solunmasını önlemek için kullanılır. Son zamanlarda, Güney ve Güneydoğu Asya’da artan duman sorunu nedeniyle, üç katlı maskeler ve hava filtreleme yüz maskeleri artık hava kalitesi toksik seviyelere düştüğünde Hindistan, Nepal ve Tayland’daki büyük şehirlerde sıklıkla kullanılmaktadır.  Hava filtreleme cerrahi tarzı maskeler Asya’da oldukça popülerdir ve sonuç olarak, birçok şirket sadece havadaki toz parçacıklarının solunmasını önlemekle kalmayıp aynı zamanda modaya uygun maskeler yayınlamıştır.

N95 Maske; N95 Medikal Maske; 3 Katlı Maske; Corona maskesi; 3 Kat Maske; Medikal maske; N95 maske medikal; 3 Katlı Maske Üretim; Üç Katlı Maske Toptan; Yüz maskesi; Corona virüs maskesi; N95 Tıbbi Maske; N95 Cerrahi Maske; 3M maske; N95 Maskeler; N95 Maske Üretim; N95 Maske İmalat; N95 Maske Üreticisi; N95 Maske İmalatçısı; N95 Maske Fabrikası; N95 Maske Toptancı; N95 Toptan Maske; N95 Koruyucu Maske; N95 Korana Maske; N95 Korana Virüs Maske; N95 Sağlık Maske; N95 Hijyenik Maske; N95 Hastane Maskesi Üretimi Yapmaktayız.

Cerrahi maske veya medikal maskesi, sağlık uzmanları tarafından ameliyat sırasında giyilir ve sıvı damlacıkları ve aerosollere dökülen mikroorganizmaları kullanıcının ağzından ve burnundan yakalamak için belirli sağlık prosedürleri tarafından giyilir. İlk kaydedilen kullanımı, Paris’teki 1897 operasyonu sırasında Fransız cerrah Paul Berger tarafından yapıldı. Modern cerrahi maskeler kağıttan veya diğer dokunmamış malzemelerden yapılır ve her kullanımdan sonra mutlaka atılmalıdır. Medikal maskesi bir solunum cihazı ile karıştırılmamalıdır ve aynı amaçla kullanımı uygun değildir. Maskeyi kullanan kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan bulaşıcı sıvı damlacıklarının (bakteri veya virüs taşıyan) yayılmasını azaltabilir.

Kanıtlar, diğer sağlık çalışanları ve toplum içinde enfeksiyon riskini azaltmada cerrahi maskelerin etkinliğini desteklemektedir. Toplu alanlarda, yüz maskeleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2009  yılında bildirge ile Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre grip bulaşma riskini azaltmak için yakın temastan kaçınmak ve iyi el hijyenini korumak gibi diğer önlemlerle birleştirilmelidir. Örneği domuz gribi salgını. Sağlık çalışanları için, güvenlik yönergeleri, kullanıcının potansiyel olarak enfeksiyöz aerosollere maruz kalmasını azaltmak için, pandemik grip hastalarının yakınında ABD standardı NIOSH N95 veya Avrupa standardı EN 149 FFP3’e uygun, yüze uygun olarak test edilmiş bir solunum maskesi takılmasını önerir. CDC, üreticilerin ürünleri ve bu tür maskelerin (solunum maskeleri) doğru takılmasının önemi hakkında bilgi sağlar. Solunum cihazı kullanımına alışkın olmayan kişiler için basılabilir bir bilgi formu tasarlanmıştır.

Cerrahi maskelerin tasarımı kullanım amacına göre değişir; genellikle üç katlı maskeler kullanılır. Buüç katlı maskenin malzemeleri  dokuma ve örme olmayan kumaşın arasına yerleştirimiş nano elyafmaddenin birleşimiyle yapılır. Nano elyaf kumaşı mikropların maskeye girmesini veya maskeden çıkmasını engelleyen bir tür filtre görevi görür. Çoğu cerrahi maske bükülüp katlanabilme özelliğine sahiptir. Maskeyi kullanan kişi burundan çeneye kadar olan alanı kaplayacak şekilde genişletmesine izin vermek için üç katlı maske kullanılır. Maskeleri yüze tam oturmasını sağlamanın üç farklı yolu vardır. En popüler olanı, maskeye ip benzeri bir malzemenin tutturulduğu ve kulakların arkasına yerleştirildiği şekildir. Diğeri ise başın arkasına bağlanmış dört dokumasız ucu bağcık yöntemiyle düğüm atmaktır. Üçüncü yöntem bandayı başın arkasına elastik bir bağcık yoluyla sabitlemektir.

Dünya ülkelerinde halk tarafından yaygın kullanımı; Hava ile bulaşan hastalıkların yayılma şansını azaltmak için Doğu Asya ülkelerinde halk tarafından cerrahi maskeler yaygın olarak kullanılmaktadır; Japonya’da, başkalarına bulaşmasını veya halka açık ortamlarda enfekte olmasını önlemek için grip mevsiminde bir yüz maskesi takmak yaygındır. Japonya ve Tayvan’da, bu maskeleri grip mevsiminde takanların diğer insanlara bu hareketin sosyal sorumluluk, farkındalık olarak gösterilmesi sıklıkla görülür. Bununla birlikte, alerjiler için, yabancılarla konuşmaktan kaçınmak veya dışarı çıkarken makyaj yapma ihtiyacını önlemek için de kullanılabilir. Moda için, özellikle K-Pop idollerinin sıklıkla giydiği siyah kumaş maskeleri için kullanılabilir.

 

MASKE TALEP FORMU

CAPTCHA Resmi